جک سقفی

جک سقفی، وسیله ای برای نگهداری میزان باری است که سقف ایجاد می کند. این وسیله برای تمام سقف های ساختمان از جمله طاق ضربی، یونولیت، تیرچه بلوک و وافل استفاده می شود. با توجه به مکان و نوع پروژه تفاوت هایی در جک سقفی وجود دارد.

شرکت صنعت یدک آذربایجان در ساختمان سازی برای جلوگیری از فروریختن سقف ها، تا زمانی که مقاوم شوند از جک سقفی برای نگه داشتن آن ها استفاده می کند.

جک سقفی برای کفراژ بندی زیر سقف مورد استفاده قرار می گیرد . جک های سقفی از لوله های سنگین و سلیب در بالای آن تشکیل شده اند . جک سقفی در انواع مختلف و اندازه های گوناگون تولید می شود . نوع مرسوم آن در ایران جک سقفی صلیب می باشد .

جک سقفی

 

انواع جک سقفی 

 • جک سقفی صلیب دار
 • جک سقفی U شکل عراقی
 • جک سقفی 4 متری

 

انواع جک سقفی

جک سقفی صلیب دار :

جک سقفی صلیب دار که با نام های جک سقفی شمعی ، فلزی و تلسکوپی شناخته میشود برای کوپراژ بندی های معمولی استفاده می شود می توان از سقف های دال های بتنی یا تیرچه بلوک هم استفاده کنیم . جک ها 5/1 تن وزن را می توانند تحمل کنند . ارتفاع عمومی این نوع جک ها 5/3 متر است البته تا 5 متر هم ساخته می شود اما بیشتر از این اندازه توصیه نمی شود . جک صلیبی شامل دو قسمت است یکی ته جک که از یک لوله 6 و رزوه و یک مغزی جک که لوله 5 و داخل لوله 6 قرار می گیرد و به همراه یک صلیب است و به وسیله رزوه و جک ارتفاع آن تنظیم می شود . لوله های داخلی صلیبی به قطر 5 و بیرونی به قطر 6 است ضخامت آن  هم 5/2 می باشد . به صورت موقت زیر سقف قرار می گیرد بهترین کیفیت جک های صلیبی به صورت نو و دست در قالب سازی قادری موجود است.

جک سقفی U شکل عراقی :

  جک سقفی عراقی یک نوع ابزار با طراحی خاص برای تحمل فشار و ایفای نقش تکیه گاه به هنگام بتن ریزی برای سقف است. این جک‌ها به صورت لوله‌های بلند با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند که قبل از بتن ریزی در زیر تیرچه یا میله‌های بتن ریزی قرار داده می‌شوند و وظیفه آنها جلوگیری از تخریب سقف زیر فشار بار بتن ریزی است. از آنجایی که استفاده از این جکها در کشورهای عراق، تاجیکستان و افغانستان زیاد است، تحت عنوان جک عراقی شناخته می‌شوند.یکی از ویژگی‌های جک سقفی عراقی این است که شما می‌توانید برای ارتفاعات مختلف از آنها استفاده کنید. این جک‌ها به دلیل طراحی خاص خود، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. البته این تنظیم ارتفاع برای آنها دارای محدودیت بوده و شما نمی‌توانید از هر گزینه‌ای استفاده کنید. معمولاً در جکهای رزوه‌ای میزان تغییر ارتفاع تابع میزان پیچ خوردگی و رزوه ایجاد شده بر روی جک است

 

جک سقفی 4 متری:

جک های ساختمانی در ارتفاعات ۴، ۵/ ۴ بنا بر سفارش مشتری قابل تولید می باشند. حداکثر باربری جک های فوق ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد جک های سقفی 4 متری عضوهای قائمی هستند که بصورت منفرد نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. این جک ها به دو صورت سری ثابت و متحرک ساخته شده که در سری متحرک قابلیت تعویض سری صلیبی با کفی U شکل و کفی ساده امکان پذیر است. معمولا از این نوع جک سقفی 4 متری در مهار بار های ایستایی کاربرد دارد.

اندازه جک سقفی :

اندازه استاندارد جک سقفی با ارتفاع 3.20 متر و وزن 14 کیلوگرم در بازار موجود است. جک سقفی ساختمان بدون احتساب سر جک ها از وزنی بین 12.5 تا 21 کیلوگرم می باشد و سر جک ها دارای وزن 4 ، 5 ، 6 کیلوگرم است. نکته مهم و قابل ذکر این است که برای ساخت این محصول نباید به هیچ عنوان از لوله های درزدار استفاده کرد. البته جک هایی با ارتفاع بیشتر نیز وجود دارد که می توان چند مورد آن را ذکر کرد:

 • جک سقفی 3.5 متری سر جدا
 • جک سقفی 3.5 متری سر ثابت
 • جک سقفی 4 متری سر ثابت
 • جک سقفی 4 متری سر جدا
 • جک سقفی 5 متری

کاربرد جک سقفی :

جک سقفی در انواع پروژه های ساختمانی کاربرد بالایی دارد. این محصول برای یک نیاز بسیار مهم برای هر ساختمان است.این محصول برای کفراژبندی سقف ها و همچنین نگه داشتن بار سقف تا پایان ساخت آن طبقه استفاده میشود. کاربرد اصلی این محصول نگه داری سقف به طور موقت است. آن چه که برای این محصول بسیار مهم است کیفیت خوب آن می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کیفیت این محصول به خاطر این که بتواند میزان بار و فشار سقف را تحمل کند و دوم این که در زمین های سست و ناهموار بتواند بایستد شایان توجه است. یعنی جک به اعماق زمین فرو نرود که خود مشکلات بیشتری به وجود می آورد.

جک سقفی از چند قسمت ساخته شده است ؟

 1. نری
 2. مادگی
 3. رزوه

نری، مادگی و رزوه جک سقف، سه بخش اساسی از جک سقف به شمار می رود. جک در واقع یک لوله است که در قسمت پایینی ۶ سانت و در قسمت بالایی ۵ سانت دارد. برای تنظیم ارتفاع روی بخش نری سوراخ هایی تعبیه شده و روی بخش مادگی پیچ و مهره وجود دارد تا اتصال را محکم کند. رزوه جک سقفی ، از لوله به قطر ۶ سانت و ضخامت ۳ میلیمتر تا طول ۱۷ و ۲۰ سانت تولید می‌شود و در کنار پیچ و مهره جک سقفی وظیفه تنظیم ارتفاع و فیکس کردن و محکم نگه داشتن آن را بر عهده دارد.

روی لوله نری سوراخ هایی برای تنظیم ارتفاع ایجاد می شود این سوراخ ها با پین فنردار و در فاصله های معین و منظم 10 سانتی متری قرار می گیرند که با پیچ و مهره های موجود روی مادگی و با استفاده از گوه و انواع رزوه محکم بهم وصل می شوند.

هنگام خرید و استفاده از جک سقفی به کدام نکات توجه کنیم ؟

در اغلب پروژه های  شرکت صنعت یدک آذربایجان ، حین ساخت ، ابزار جک سقفی نیاز خواهد شد زیرا اجرای سقف به صورت موقت با کمک جک سقفی امکان پذیر است همچنین از آن برای نگه داشتن بار بالادست و کفراژبندی سقف تا پایان ساخت طبقه، استفاده کنند. از دو لحاظ باید به کیفیت جک دقت داشت. جک سقفی هم باید بتواند بار سقف را تحمل کند و هم شرایط خاک سست را تحمل کند. در واقع نباید به اعماق زمین فرو برود، در غیر این صورت خود تبدیل به مشکل می شود.

نکاتی را در رابطه با  استفاده از جک سقفی بهتر است بدانید، اولین نکته اینکه ارتفاع مجاز ۳.۵  میباشد، برای بیش از این ارتفاع ایمنی به خطر می افتد و باید از داربست اسکافلد استفاده کنید. در صورتی که قصد استفاده از جک های صلیبی را دارید ارتفاع تا ۳ متر کاهش می یابد. در نظر داشته باشید که بیشترین زمان برای قالب برداری ۱۴ روز است.

در صورتی که ارتفاع مجاز شما بیش از مقدار مجاز است داربست های چکشی و یا مثلثی پیشنهاد ایمن تری خواهد بود. دقت داشته باشید که در حین کار از پایه های اطمینان برای دو تراز موازی استفاده کنید. حداکثر باری که می توان از جک ها انتظار داشت ۱۵۰۰ کیلوگرم است. برای کفراژبندی بهتر است از جک T شکل استفاده کنید. این مدل از جک‌ها به دو صورت سیال و یا متصل به جک در بازار موجود است. قطر لوله های داخلی معمولا ۵ سانت و قطر لوله‌های بیرونی ۶ سانت خواهد بود.

محاسبه تعداد جک سقفی و اجرای آن :

شرکت صنعت یدک آذربایجان برای هر متر مربع سقف، از یک جک سقفی استفاده می کند. باید میزان فشار بتن محاسبه شود، زیرا اگر میزان فشار بتن بالاتر از ۱.۵ تن باشد، این تعداد از جک سقف کم خواهد بود. در صورتی که تعداد را کم بگیرید به وضوح شاهد خم شدن قسمت نری لوله خواهید بود. برای بالا بردن ضریب ایمنی از کمرکش استفاده کنید و یا فاصله های جک‌ها را به ۸۰ سانت برسانید. در مورد اجرای جک سقف، زیر سازی اهمیت دارد. سطحی که قرار است جک به آن اتکا کند دو حالت دارد.

یا جک روی طبقه بالاتر از همکف است که در واقع روی خاک نیست، بتن ریزی زیر آن باید درست انجام شده باشد و سطح اتکا مقاوم باشد. زیرا این بار قرار است به سطح اتکای زیر منتقل شود بدون آنکه جک دچار خمش شود.

رنج قیمت جک های سقفی چگونه میباشد ؟

قیمت جک سقفی با توجه به  مرغوبیت و مصالح که  در ساخت آن کاربرد دارد متفاوت است.

از طرفی ضخامت ،قطر و همچنین وزن جک سقفی می تواند در قیمت تمام شده آن تاثیر گذار می باشد بنابراین لازم است باتوجه به نیاز خود ابتدا جک  سقفی مناسب را انتخاب  کنید.  با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه مانند لوله ، پروفیل ، ورق و رنگ نوسان زیادی دارد از این رو قیمت جک سقفی ثابت نمی باشد. در حال حاضر انواع جک سقفی به صورت صلیبدار و ساده در شرکت صنعت یدک آذربایجان تولید می گردد ابعاد و اندازه جک ها ، ضخامت لوله ها ، کیفیت مواد اولیه و هچنین وزن جک ها را میتوانید در مشخصات محصول مطالعه فرمایید، شرکت صنعت یدک آذربایجان اطلاعات کلی و ریزی به شما می دهد که در انتخاب بهترین نوع جک با شرایط شما کمک خواهد کرد.

شمع فلزی

شمع فلزی

شمع فلزی شمع‌های فلزی ساختمانی عبارتند از شمع‌هایی که برای استفاده در صنعت ساختمان و سیستم‌های حفاظتی مورد استفاده قرار

ادامه مطلب
تسمه بولت​

تسمه بولت

تسمه بولت تسمه بولت برای اتصال پنل‌های قالب بندی به یکدیگر و یا زمانی که میخواهیم دیوار های برشی را

ادامه مطلب
شیلنگ ویبره

شیلنگ ویبره

شیلنگ ویبره شیلنگ ویبره یک ابزار است که در صنعت ساختمان‌سازی برای تراکم بتن و حذف حباب‌های هوا از داخل

ادامه مطلب