تسمه بولت

تسمه بولت برای اتصال پنل‌های قالب بندی به یکدیگر و یا زمانی که میخواهیم دیوار های برشی را بدون استفاده از میله بولت و قالب های سوراخ دار، قالب بندی کرده استفاده می‌شود.

تسمه بولت​

 ویژگی های تسمه بولت:

معمولا تسمه بولت دارای ورق‌هایی با قطر دو میلی‌متر و پهنای سه سانتی‌متر می‌باشند. با توجه به اختلاف موجود بین پهنای دیوارها، طول این محصول متفاوت است. همچنین در ابتدا و انتهای آن‌ها، سوراخ‌هایی در نظر گرفته شده است که بتوان از طریق آن‌ها پنل‌ها را به یکدیگر متصل نمود. از این محصول معمولاً زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهیم دیوارهای برشی را بدون استفاده از قالب‌های سوراخ‌دار قالب‌بندی کنیم و برای متصل کردن پنل‌ های قالب‌بندی به یکدیگر از تسمه بولت قالب‌بندی استفاده می‌کنیم.
اتصال تسمه بولت

مزایای استفاده از تسمه بولت:

۱- رابطه لبه و طول

قالب‌ها با توجه به ضخامت دیوارها، دارای لبه‌هایی با طول متفاوت هستند.

بنابراین در قالب‌هایی با طول لبه ۵ سانتی‌متر از تسمه بولت ۱۰ سانتی‌متری و در قالب‌هایی با لبه ۶ سانتی‌متر از طول ۱۲ سانتی‌متری استفاده می‌شود. مثلاً اگر دیواربرشی ما دارای پهنای ۳۰ سانتی‌متر باشد، بولت تسمه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد ۴۰ سانتی‌متر خواهد بود.

۲- مقاومت بالا

تسمه دارای مقاومت مناسبی بوده تا بر اثر جابجایی و سایر شرایط در هنگام کار، مشکلی به وجود نیاید.

۳- سرعت بالا در تغییرات

این محصولات دارای قابلیت‌های بسیار زیادی در سرعت تغییر می‌باشند.

به عنوان مثال می‌توان با سرعت بیشتری قالب‌ها را با دقت بسیار بالایی تنظیم کرد. زیرا در صورتی که از این تسمه‌ها استفاده نشود و بخواهیم کیفیت کار افزایش یابد، باید وقت بسیار زیادی برای تنظیم قالب‌ها صرف شود. بدین ترتیب با استفاده از این محصول می‌توان هم در زمان و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.

۴- کاربری آسان

از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای این تسمه‌ها به آن اشاره کرد، راحتی در استفاده می‌باشد. این کار باعث شده تا در اغلب ساختمان‌ها این نوع تسمه‌ها کاربرد گسترده‌ای داشته باشند.

۵- عرض

به طور استاندارد این محصول در ضخامت ۱.۱۵ میلی‌متر و عرض ۲ سانتی‌متر تولید و به فروش می‌رسد.

۶- طول

طولی که برای این محصول وجود دارد، از ۳۰ سانتی‌متر تولید و تا ۱۰۰ سانتی‌متر یافت می‌شود.

این متراژ برای مصارف مختلف در نظر گرفته شده‌اند. می‌توانید برای دریافت مشاوره در خصوص خرید تسمه قالب، از کارشناسان فروش آهن تخفیف راهنمایی بخواهید.

موارد کاربرد تسمه قالب

تسمه بولت به عنوان وسیله‌ای برای پیوند دادن قالب اطراف دیوار برشی در هنگام قالب‌بندی بتن استفاده می‌شود. در واقع در زمان‌هایی که سوراخ کردن قالب‌بتن برای استفاده از بولت امکان‌پذیر نیست، از این روش استفاده می‌شود تا کار به صورت بهینه پیش رفته و دچار مشکل نشویم.

البته این بدان معنی نبوده که در سایر موارد برای قالب‌بندی نمی‌توان از این محصول استفاده کرد، برای هر نوع دیواری این امکان وجود دارد. اما معمولا اغلب معماران و استادکاران ترجیح می‌دهند برای دیوار برشی از تسمه قالب استفاده کنند. بدین ترتیب هیچ‌گونه محدودیت خاصی برای استفاده از این نوع تسمه‌ها وجود ندارد. به راحتی می‌توان در هنگام نیاز از تسمه بولت برای هر قسمت ساختمان استفاده کرد، بدون بروز مشکل خاصی.

راهنمای استفاده از تسمه قالب:

همانطور که گفتیم در هنگام قالب بندی بتن، از تسمه تنگ برای اتصال قالب های اطراف دیوار برشی استفاده می شود. این روش در هنگامی که قالب بتن را نتوان برای استفاده از بولت سوراخ کرد، کاربرد دارد. تسمه تنگ ابزاری برای کنترل فشار بتن ریزی است و نقش شاقول قالب های فلزی را بازی می کند. تسمه قالب بندی را از دیوار ها رد کرده و با استفاده از پین و گوه، قالب های اطراف بتن را از طریق سوراخ های پانچ به یکدیگر وصل می کنیم.

اندازه  بولت تسمه با توجه به پهنای دیوار مشخص می شود و به این شکل است که اندازه تسمه را برای دیوار های با قالب بتن ۵ سانتی متری، اندازه پهنای دیوار به اضافه ۱۰ سانتی متر در نظر می گیریم. به عنوان نمونه اگر سایز پهنای دیوار ۳۰ سانتیمتر باشد، اندازه تسمه قالب بندی مورد نیاز را ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود که این ۱۰ سانتی متر در واقع برای اتصال پین و گوه پیش بینی شده است و همین فرمول را برای قالب های بتن ۶ سانتیمتری استفاده می کنیم، اما به جای افزایش ۱۰ سانتی متر افزایش ۱۲ سانتیمتر را انجام می دهیم.

همان طور که در بالا اشاره شد، در دیوار هایی که امکان سوراخ کاری در قالب های بتنی وجود ندارد از تسمه قالب بندی استفاده می شود؛ اما علاوه بر این ما به شما توصیه می کنیم در موارد دیگری نیز از این روش استفاده کنید، چرا که استفاده از تسمه قالب بندی علاوه بر اینکه هزینه های شما را کاهش می دهد، در سرعت کار قالب بندی دیوار شما هم تاثیر بسیاری خواهد داشت و با توجه به عدم نیاز به سوراخ کاری، سبب افزایش عمر بتن شما خواهد شد.

مزایای استفاده از تسمه قالب بشرح ذیل میباشد:

۱) کاهش فشارهای وارد شده از طریق بتن

۲) دقت بیشتر در میزان فاصله بین دو قالب

۳) جلوگیری از خمیدگی قالب های اطراف بتن

شمع فلزی
مقالات
aliranjbarpur

شمع فلزی

شمع فلزی شمع‌های فلزی ساختمانی عبارتند از شمع‌هایی که برای استفاده در صنعت ساختمان و سیستم‌های حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع شمع‌ها به منظور تقویت و تثبیت سازه‌های

ادامه مطلب
تسمه بولت​
مقالات
aliranjbarpur

تسمه بولت

تسمه بولت تسمه بولت برای اتصال پنل‌های قالب بندی به یکدیگر و یا زمانی که میخواهیم دیوار های برشی را بدون استفاده از میله بولت و قالب های سوراخ دار،

ادامه مطلب
شیلنگ ویبره
مقالات
aliranjbarpur

شیلنگ ویبره

شیلنگ ویبره شیلنگ ویبره یک ابزار است که در صنعت ساختمان‌سازی برای تراکم بتن و حذف حباب‌های هوا از داخل آن استفاده می‌شود. این ابزار با تولید ارتعاشات مکانیکی، به

ادامه مطلب